שדרוג מטבח קבלן

שדרוג מטבח בדירת קבלן זוהי סוגיה כואבת ומתסכלת. אנשים רוכשים דירה. מגרדים את חסכונותיהם, ממשכנים את חייהם שלושים שנה קדימה. בתוכניות המכר נראה שהדירה כוללת מטבח סבבה. גם חברת המטבחים, שהקבלן בחר עבורם, היא חברה גדולה ומוכרת. הם בטוחים ש"יהיה בסדר".

אחרי הרכישה, כשמחלקת שינויי דיירים שולחת אליהם את תוכניות המטבח המפורטות, הם מגלים שהמטבח קטן ממה שתיארו. אין להם איפה לשים את מכונת הקפה והמיקסר. הם יצטרכו למצא מקום אחר בבית לאחסון כלי ההגשה הבצל ותפו"א, לבשל יחד זאת לא אופציה, והכי נורא- המטבח לא יאפשר להם לשבת זה מול זה לארוחת ערב והם יצטרכו להתפשר על פורמיקה בצבע בז'.

הם לא מוכנים לזנוח את החלום על מטבח עם אי. הם שוברים קופת פנסיה במטרה לשדרג את המטבח. שוברים את הראש מול מעצבת המטבחים, בחברת המטבחים שהקבלן בחר. לרגע נראה שבאמת יהיה בסדר, נותרה רק בעיה קטנה: איפה נשים את הטלוויזה? איך נארח?

 

ואז הם פונים לגוגל ושואלים- מה עושים עם המטבח הקבלני?

נעים מאוד, שמי שגית טורם. אני מעצבת מטבחים ובחמש עשרה השנים האחרונות תכננתי עיצבתי ושדרגתי מאות מטבחים בדירות קבלן. (וגם אחד כזה לעצמי). אשמח לחלוק אתכם תובנות, ולהראות לכם איך יוצאים מהפלונטר.

מה עושים עם מטבח הקבלן?

על פניו נראה שנצטרך לבחור אחת מבין שלוש אפשרויות מבאסות:

לקבל את מטבח הקבלן כפי שהוא – (גם אנחנו לא מושלמים). מתוך הכרה שעוד כמה שנים בעתיד, אחרי שנכיר את הבית, את עצמנו, ונגייס מימון, נוכל להחליף אותו במטבח חדש ומספק.

להזדכות על מטבח הקבלן– לקבל את זיכוי הקבלן, ולדחות את ההתמודדות עם הבעיה לאחרי האכלוס. במטרה לרכוש מטבח, שבאמת מתאים לנו, בלי פשרות. (כי יש גבול עד כמה אפשר להתפשר)

לשדרג את מטבח הקבלן בחברת המטבחים שהוא בחר עבורנו- לתכנן את השינויים עם מעצבת המטבחים של החברה (להתפלל שניפול על מעצבת מקצועית) לשלם על השינויים ביוקר, להפוך ללקוחות שבויים ולקוות לטוב.

אזהרתי אתכם שהמצב מבאס…

שדרוג מטבח קבלן עם עץ מלא

בואו נראה, מתי כדאי לבחור בכל אחת מהאפשרויות:

באיזה מצב עדיף להישאר עם המטבח הקבלני?

אם תוכנית המטבח והמפרט מצאו חן בעיניכם – לכו על זה.

איך נדע אם מטבח הקבלן מספק עבורנו?

יש ארבעה מדדים שצריך לבחון במטבח: שטחי עבודה, שטחי אחסון, אסתטיקה ומרחב אכילה.

  • הדרישה המינימאלית ממטבח למבשל בודד – מרחב הבישול בין הכיור לכיריים יהיה לפחות 70 ס"מ, בנוסף למשטחי הנחה שמספקים לתפעול של המיקסר, תמי 4 מכונת הקפה הטוסטר ויתר מכשירי החשמל שבשימוש יומיומי. לרב האנשים דרוש הרבה יותר מזה כדי לבשל בנוחות.
  • הדרישה המינימאלית ממטבח לזוג – המטבח יכלול לפחות 6 מגירות בגודל של 75 ס"מ או גדול מזה, לאחסון הכלים ועוד ארון מזווה או ארונות עליונים לאחסון מוצרי מזון. כמובן שלרב המשפחות דרוש הרבה יותר, ובמשפחות שומרות כשרות נדרש כפול מזה.
  • מטבח מרשים שנעים להיכנס אליו – כדי שתוכלו לחיות בשלום עם המטבח החזיתות צריכות להיות מספיק חינניות כדי שלא תסבלו כל פעם שאתם נכנסים לבשל.
  • מקום ישיבה נוח לאכילה ולתקשורת –חשוב שיהיה דלפק, אי או פינת אוכל בתוך המטבח או בסמוך אליו. חשוב שיהיה מספיק מקום עבור כסאות לכל בני הבית, רצוי זה מול זה (ולא כל הכיסאות בשורה מול המטבח) כדי לנהל תקשורת נעימה בזמן הארוחות.
 

אם מצאתם (כמו כולם) שהמטבח לא מספק אתכם, וודאו שיש לכם תקציב גבוה מ-25,000 ₪. שדרוג משמעותי, שאינו כולל פשרות קריטיות, קשה עד בלתי אפשרי לבצע בתקציב נמוך. אם נותרתם בלי כסף להשקיע אני ממליצה לכם  להישאר עם מטבח הקבלן שקיבלתם, אל תשפכו עוד כסף שאין לכם, על פתרונות חלקיים שידרשו החלפה עוד כמה שנים.

שדרוג מטבח קבלן אי עם דופן שיש

באיזה מצב עדיף להזדכות על המטבח הקבלני?

על פניו זיכוי הוא האלטרנטיבה הכי מבאסת. גובה הזיכוי המקובל הוא- 4,000-25,000 ₪ .זה הכסף שתקבלו מהקבלן אם תוותרו על ארונות המטבח וכל מה שקשור אליהם (משטח העבודה, כיור ברז וחיפוי הקיר). זיכוי עלוב ביחס לעלויות האמיתיות של הדברים. כשמזדכים על המטבח מאבדים את אחריות הקבלן, לכל מה שקשור אליו (תקינות האינסטלציה לדוגמה), צריכים להתמודד עם שיפוצניק/קבלן פרטי אחרי קבלת מפתח, וכמובן מעכבים את הכניסה למגורים.

מצד שני, כשאנחנו מביאים תכניות לשינויי דיירים הרבה פעמים, נחוייב להתייעץ ולשלם ליועצי האינסטלציה, המיזוג, כיבוי האש והבינוי. יועצים שמרניים שהקבלן מעסיק. התשלום לא מבטיח שבקשתנו תאושר. פעמים רבות השינויים נדחים, ללא הצדקות מוצקות. אפשרותנו לפקח על איכות עבודת בעלי המקצוע של הקבלן מוגבלת, ובמקרים רבים אי אפשר לסמוך על החברה הקבלנית שהתוצאה תעמוד בציפיותינו.

אם אתם בטוחים שתקבלו בית/דירה טובים ויפים יותר באמצעות קבלן/שיפוצניק פרטי, שווה לכם להזדכות על המטבח, ולעשות את התאמות התשתית בעצמכם אחרי קבלת מפתח.

שדרוג מטבח קבלן בלבן עם כסאות צבעוניים

באיזה מצב עדיף לשדרג את המטבח בחברת המטבחים שהקבלן בחר עבורנו?

היתרון בשדרוג מטבח הוא שאתם "רק" משלמים, והקבלן דואג לכל היתר. חברת המטבחים מעבירה את תכנית האספקות לקבלן והוא מבצע את השינויים הנדרשים בחשמל ובאינסטלציה, מתאם את התקנת המטבח והשיש ואתם נכנסים לדירה עם מטבח מותאם לרצונותיכם, ללא טרחה מיוחדת.

אם חברת המטבחים שהקבלן בחר היא חברה טובה ואחראית, אם אתם מרוצים מהתוכנית אליה הגעתם, השוואתם הצעות ואתם יודעים שהמחיר שנדרשתם לשלם על השדרוג סביר- לכו על זה!

בפועל הרבה דיירים מוותרים על שדרוג. לפעמים בגלל ביקורות רעות שהם קראו שמערערות את בטחונם בחברת המטבחים שהקבלן בחר. לפעמים הם מבקרים באולם התצוגה ומתרשמים לרעה ממעצבת המטבחים ו/או מאיכות המוצר. הרבה אנשים מרגישים מרומים כשהם מגלים כמה באמת יצטרכו לשלם על השדרוג. הם נכנסים לפגישה בתחושה שיש בידם הנחה משמעותית (מה שמכונה "זיכוי חברת המטבחים") אבל אחרי שהם משווים את המספרים הם מגלים שמדובר בהנחה ממחיר המחירון (מחיר שאף לקוח לא באמת משלם) הנחה זהה למה שמקבל כל לקוח שיודע לבצע משא ומתן יעיל.

כדי לקבל תכנית אספקות הם נדרשים להשאיר מקדמה גבוהה, "להשכיב" כסף שנים לפני האכלוס. המקדמה ששילמו הופכת אותם ללקוחות שבויים בידי חברת המטבחים. הם חשופים לסכנה שהחברה תפשוט את הרגל ותותיר אותם ללא תמורה, ובעיקר אפשר לדרוש מהם כל מחיר על כל שינוי עתידי. אבל מה שהכי שובר אותם זו העובדה שלמרות שהשקיעו זמן ושילמו מראש הם עדיין מתפשרים. הם לא בטוחים שתוכנית המטבח באמת הכי טובה שאפשר להוציא בתנאי החלל שעומד לרשותם.

מהי דרך הפעולה הטובה ביותר של שדרוג מטבח קבלן? איך רוכשים מטבח בחכמה?

המרכיב החשוב ביותר במטבח הוא -תוכנית המטבח. מטבח שמתוכנן בצורה מקצועית יאפשר לכם לבשל ללא מאמץ, לאחסן ולשלוף כלים ומוצרים בקלות, לשמור על סדר וניקיון במינימום טירחה וכמובן להינות מהישיבה במטבח והאירוח בו.

בדירות קבלניות מאתגרות, דירות שהחלל המרכזי בהן (סלון מטבח ופינת אוכל) קטן, צר ו/או אלכסוני, עגול ו/או משופע בחלונות או חסר חלונות, תכנון מקצועי חשוב שבעתיים. לא ניתן להגיע לתכנית אידיאלית אם לא מתכננים יחד את כל החלל, כולל הסלון פינת האוכל ולפעמים גם המסדרונות המעברים לחדרים ולמרפסת.

לכן אני ממליצה לכם להתעקש על תכנון עם מעצבת מטבחים מקצועית מנוסה סבלנית ויצירתית- אני (צנועה)

ניפגש (אפשר גם בזום אם אתם רחוקים או עסוקים). נתכנן ונעצב יחד את חלל המטבח-סלון-פינת אוכל שלכם. נבחן באמצעות הדמיות תלת ממדיות את כל האפשרויות הרלוונטיות. נראה מה אתם מרוויחים ומה מפסידים מכל מערך ריהוט,  ותוכלו להיות בטוחים שתכנית המטבח שבחרתם היא באמת הטובה ביותר עבורכם.

בסיום הפגישה תקבלו חוברת הכוללת:

הדמיות תלת ממדיות של המטבח מכל הכיוונים- תוכלו "לישון עליהם", לבדוק צבעים וחומרים שונים. להיסגר על העיצוב בנחת בקצב שלכם, בלי לחצים.

תכנית בינוי, חשמל ואינסטלציה- אותה תעבירו לשינויי דיירים כדי שיכינו את הדירה בהתאם.

תכנית נגרות מפורטת ומפרט טכני- שיאפשרו לכם לעשות מכרז בין חברות מטבחים ונגרים ולדעת באמת איפה כדאי לעשות את המטבח. את המכרז נעשה ארבעה חודשים לפני האכלוס, כדי שתהיו חופשיים לבחור ולהינות מכל החידושים החומרים הזיכויים והמבצעים.

שדרוג מטבח קבלן קלאסי

האם השיטה שלי לשדרוג מטבח קבלן מעכבת את הכניסה למגורים?

מרבית הקבלנים מאפשרים לכל ספקי המטבחים (גם נגרים וחברות שאינם בקשרי עבודה איתם) להיכנס לדירה למדידה לפני קבלת מפתח. עובדה זו מאפשרת לנו לייצר את המטבח לפני הכניסה לבית. ביום האיכלוס המטבח מותקן. למחרת מגיע המודד מטעם מעבד השיש. ושבוע עד עשרה ימים לאחר מכן אתם יכולים לבשל.

האם השירות שלי מייקר את המטבח?

בדיוק ההיפך. השירות שלי גם מבטיח לכם מטבח אידיאלי וגם חוסך לכם כסף.

השירות מתומחר לפי שעות. לרב האנשים יוצא 2000-3000 ₪. באמצעות המכרז אתם חוסכים הרבה הרבה יותר מזה.

כמה זמן לוקח לשדרג מטבח קבלן?

זה לגמרי תלוי בכם. כמה אתם יודעים מה אתם רוצים, וכמה קל/קשה לכם לקבל החלטות. מרבית לקוחותיי מגבשים מטבח מוצלח בפגישה אחת מקסימום שתיים (פגישות של 2-4 שעות). למחרת הפגישה מקבלים את החוברת שכוללת הדמיות, תוכניות, מפרטים, ובקיצור כל מה שצריך כדי לרכוש מטבח ולהמשיך לחייך.

שגית טורם
שגית טורם

מטבחים שכייף לבשל, תענוג לאכול וגאווה לארח בהם.

צריכים לשלח ל"שינויי דיירים" תכנית מטבח בדחיפות?... מוזמנים להגיע לפגישה ולצאת עם תכניות.