קלפה למטבח

אחת לכמה שנים צצים חידושים טכנולוגים שמשדרגים את עיצוב המטבחים. לפני עשרים שנים ,אולי יותר, הקלפה היתה החידוש המרעיש, שממש עשה מהפכה קטנה בתחום עיצוב המטבח, חידוש שמאפשר עיצוב מטבח טוב יותר.

מה זה קלפה?

קלפה זהו מנגנון הרמה לחזית ארון עליון. בניגוד לארונות מטבח שהדלתות שלהן נפתחות לצדדים הקלפה מרימה את החזית מעלה.

למה צריך קלפות?

לקלפות, יש שני יתרונות על פני ארונות עליונים עם דלתות:

היתרון הפרקטי- בניגוד לארונות עליונים שנפתחים הצידה והחזיתות (או מה שרבים מכנים ה"כנפיים") שלהם נשארים תקועים במרחב הראיה, הקלפות מרימות את החזיתות מעל גובה הראש ומאפשרות לנו להמשיך ולבשל מול ארונות פתוחים ללא מפרע. היתרון הזה, של קלפה על פני ארון, משמעותי במיוחד כשמדובר על ארונות שנשארים פתוחים באופן ממושך. כמו הארון מעל הכיור שכולל אלמגוב (מתקן לייבוש כלים) או הארון שמסתיר את המיקרו.

קלפה מעל הכיור
אלמגוב (מתקן לייבוש כלים) בקלפה מעל הכיור.

היתרון האסתטי בקלפות

בניגוד לדלתות שהרוחב המקסימאלי שלהן מוגבל ל-60 ס"מ (בגלל שהצירים מתקשים לשאת יותר מזה, וגם בגלל שחזיתות גדולות בארונות עליונים מפריעות להתנהלות במרחב) רוחב הקלפות כמעט ואינו מוגבל. אפשר להשתמש בחזית ברוחב שני מטר ויותר (באמצעות שלשה מנגנוני הרמה). מטבחים מודרניים, שמאופיינים בניקיון צורני, נראים הרבה יותר טוב כשהחזיתות ארוכות ולא מחולקות.

ייתרון אסתטי בקלפות
קלפות מאפשרות ליצור מטבח נקי, בקו ארוך והמשכי

"רק לא קלפה"- מי אמר למי ולמה?

במהלך חמש עשרה השנים האחרונות (בהן פגשתי מאות ואולי אלפי לקוחות להם תכננתי מטבחים) שמעתי פעמים רבות את המשפט "רק לא קלפות" , שתמיד מלווה בפרצוף גועל. למה?

מנגנונים שנוטים להתקלקל

המנגנונים הישנים (בדרך כלל מנגנוני בוכנה) והמנגנונים הזולים (בדרך כלל מנגנונים סינים) בדרך כלל מתקלקלים אחרי מספר שנות שימוש. מי שהתרגל להוציא את המרק הרותח מהמיקרו ביד ימין תוך כדי אחיזת דלת הארון ביד שמאל, טבעי שיפתח סלידה מהמנגנון.

תשובתי לאלו- השתמשו במנגנוני ההרמה של בלום , ולא תצטערו. (אני לא סוכנת ואין לי אינטרסים נסתרים. זוהי עיצה מקצועית כנה).

אצבעות שנצבטו במנגנון

מנגנון "מספריים" ישן (של חברת קסבומר) שלא אחת "נתפסו" בו שולי בגד או אצבע. חוויה שאחריה אנשים למדו להיזהר…

תשובתי לאלו- היום מרבית המנגנונים מצויידים במכסי פלסטיק, חוויה כזו לא תשנה!

תקציב לחוץ משקיעים רק איפה שנחוץ

צפיתם בסרטון ההדרכה שלי "יותר מטבח פחות כסף" והבנתם שקלפות זה מייקר?

תשובתי- אם תאזינו שוב תגלו שהמלצתי, למי שמעוניין לחסוך כסף, לוותר על קלפות בארונות הגבוהים מאוד, הארונות שמעל קו המקרר. הארונות שבמילא אינם בשימוש יומיומי. לגבי יתר הארונות העליונים כדאי לשקול כן להשקיע.

אנשים נמוכים שנמאס להם לקפוץ

אנשים נמוכים (מרביתם נשים) שאחרי כל פתיחת קלאפה נאלצו לקפוץ עם ידיים באויר, או לגרור כיסא, כדי להשיב אותה למצב סגור. אפשר להבין איך שיעור ספורט מאולץ באמצע החביתה מביא איתו מחשבה של "רק לא קלפה".

תשובתי לאלו- מנגנוני ההרמה מסדרת אוונטוס של בלום מתוכננים לעצור את ההרמה כשהם מגיעים לקצה תנועת ידכם, כדי למנוע את הצורך לקפוץ כדי לסגור. ואם זה לא מספק אז אפשר להצטייד במנגנון חשמלי שיסגור את הקלפה בלחיצה קלה בתחתית הארון.

אנשים גבוהים שהקלפה נתקעה להם במצח

אם קראתם את אחד המאמרים שכתבתי או צפיתם בסרטון הדרכה שלי במדריך למטבח המוצלח , בוודאי גיליתם שאני חסידת ההתאמה האישית.

מטבח מעוצב חייב לפני הכל להתאים למשתמש בו. זה בלתי נסבל לבשל כשמול עינך תקועה חזית של ארון עליון! וודאו שהארונות העליונים ממוקמים בגובה שתואם לכם ובמידת האפשר השתמשו במנגנוני הרמה של "מעל ומעבר" ומנגנונים של "חזית כפולה" שיבטיחו שהחזית תתרומם מעליכם. (תמשיכו לקרא ההסבר על המנגנונים מגיע מייד).

קלפה כפולה במטבח
קלפה כפולה במטבח- לניצול מקסימאלי של שטחי האחסון הנגישים ליד

מהם סוגי הקלפות ולאיזה שימוש הן מתאימות?

 

 קלפת גגון – HK קלפה

ברירת המחדל שלי. (משיקולי תמורה לכסף).

אם הארון נמוך יחסית או  שאתם אנשים גבוהים יחסית החזית שבמצב פתוח יוצרת "גגון" לארון עלולה להפריע לכם במצח ולכן עדיף מנגנון אחר.

 קלפת מעל ומעבר – HS קלפה

אם אין לכם ארונות נוספים מעל הקלפות, והרווח בינן לתקרה גדול מ 18 ס"מ אז הקלפות האלו ישרתו אתכם נפלא. החזית במצב פתוח מתרחקת מקו העיניים, וזהו יתרון ענק, במיוחד ללקוחות גבוהים.

 

קלפה אנכית – HL קלפה

מנגנון מושלם להסתרת המיקרו, כיוון שהחזית נפתח אנכית (ולא נשארת כמו גגון מעל הארון) נח יותר לתפעל את המיקרו. קלפה שניתן להשתמש בה גם כשיש ארון נוסף מעליה. גובה החזית המקסימלית שהמנגנון מתוכנן להרים הוא 58 ס"מ, ולכן הוא לא מתאים אם בחרתם למקם את המיקרו נמוך מ-90 ס"מ.

קלפה כפולה – HF קלפה

מנגנון שמרים שתי חזיתות, אחת מעל השניה, יחד ובכך מאפשר מפתח מאוד גבוה ונח גם במצב פתוח. פתרון מוצלח גם לארון הפינתי מעל השיש (להסתרת המיקסר הבלנדר ומכונת הקפה) במקום תריס מכוער או קונספטה מאוד יקרה.

 

הכי הרבה אחסון, הכי נח- קלפה כפולה בפתיחה חשמלית (מנגנון סרוו דרייב).

 

מקווה שעזרתי לכם להבין ולבחור את המנגנון הנכון לכם,

עכשיו נשאר לכם רק להחליט- מהו המבנה הנכון למטבח שלכם, באיזה גבהים לעשות את המגירות, באיזה חומר וצבע לעשות את החזיתות ומה לבחור למשטח…….

 אם הסתבכתם פשוט תתקשרו….

 פגישת ייעוץ אחת, וכל סימני השאלה הופכים לתוכנית מפורטת.

תכנית  שתחסוך לכם כאב לב, זמן וכסף.
שגית טורם – מעצבת מטבחים