מטבח מודרני- ללא ידיות

ידית אינטגראלית VS פרופיל במה

אחת השאלות הנפוצות בקרב לקוחות המעוניינים במטבח מודרני היא מה עדיף – ידיות אינטגראליות או פרופיל במה?

גם אחרי שתכננתי עשרות רבות של מטבחים משני הסוגים, אין לי תשובה נחרצת. זה תלוי במה חשוב לכם יותר- פרקטיקה או יופי? איך המטבח נראה או כמה כלים הוא יכול להכיל? בגסות ניתן להגיד שמטבחי פרופיל במה ניחנים במראה אלגנטי יותר ומטבחי ידיות אינטגרליות מסוגלים לאחסן יותר כלים.

מה ההבדל בין ידית אינטגראלית לבין פרופיל במה?

ידית אינטגראלית הינה ידית המחוברת לחזית המגירה / הדלת ובניגוד לידית רגילה היא אינה בולטת מקו החזית (נראית כמו שקע).
הידית נוסעת עם החזית.

פרופיל במה הוא פרופיל בצורת  U או L השקוע בארון ויוצר מגרעת המאפשרת את פתיחת החזיתות שמכסות אותו קצת מלפנים. הפרופיל נשאר קבוע בארון בזמן שחזיתות המגירה נוסעות פנימה והחוצה.

 

מטבחים מודרניים תמונות
מטבח פורמיקה לבנה עם ידית אינטגראלית לבנה
מטבח פורמיקה בגוון סהרה עם פרופיל במה בגוון תואם
ידית אינטגראלית
פרופיל במה

יתרונות של ידית אינטגראלית

גובה פרופיל הבמה הוא כ-7 ס"מ. ואלו הם ס"מ שאיננו יכולים לנצל לאחסון. ידית אינטגראלית, לעומת זאת, אינה מפחיתה משטח האחסון (כיוון שהיא חלק בלתי נפרד מהחזית). זאת אומרת שאם נשווה ארונות זהים בשתי השיטות בארון עם הידיות האינטגרליות נרוויח עוד 14 ס"מ לגובה המגירות. (שזה גובה של מגירת סכומון).

בידיות אינטגרליות אין לנו מניעה ליצור חלוקה של שלוש ידיות לארון – דבר המקנה לנו גמישות רבה בקביעת גבהי המגירות, גמישות המאפשרת התאמה טובה יותר של גובה המגירות למה שהן מכילות ובקיצור- יותר אחסון! בפרופיל במה לעומת זאת אנחנו נשתמש במקסימום שני פרופילים (אחרת נאבד יותר מידי שטח אחסון) כלומר שתי מגירות חיצוניות (עם אופציה למגירה פנימית).

כשמחלקים את הארון לשלוש מגירות בפרופיל במה אנחנו נפתח את אחת המגירות (העליונה או האמצעית) מהחלק התחתון שלה. זה כמובן פחות נח (דורש התכופפות) מלפתוח מלמעלה כמו שמתאפשר בידיות אינטגרליות.

יתרון אסטטי של ידיות אינטגרליות הוא שאנחנו יכולים ליצור פסים רצופים לאורך כל צלע המטבח. עושים זאת באמצעות פסי דמה (חיבור חזיתות) בחזיתות גבוהות כמו של עגלת הבקבוקים ודלת המדיח / הכיור. מה שלא ניתן לביצוע בפרופיל במה.

 

יתרונות של פרופיל במה

היתרון הבולט של מטבחים עם פרופיל במה הוא המראה האלגנטי. בתערוכות מטבחים מרבית המטבחים הם מטבחי פרופיל וכמעט לא תראו מטבחים עם חזיתות אינטגראליות.

כיוון שפרופיל אחד המשכי שתול לאורך כל צלע המטבח (ולא על כל ארון לחוד) המטבח נראה נקי ומושלם גם כשאחת המגירות / הדלתות פתוחה. (חזית נקיה ללא ידית)

בידיות אינטגרליות לפעמים (בד"כ אחרי שנים, כשהחזיתות מאבדות את הכיוונים שלהן) נראה שהקווים קצת "רוקדים" והמטבח נראה פחות נקי ומסודר. זה עניין שניתן לסידור בקלות יחסית, באמצעות כיוון מחדש של המגירות על ידי מתקין מטבחים, אבל עדיין מטבחי פרופיל במה תמיד יראו יותר מדוייקים.

יש הטוענים (בעיקר מעצבי מטבחים בחברות מסוימות) שפתיחת המגירות במטבחים עם פרופיל במה נוחה יותר, במיוחד לבעלי ציפורניים ארוכות. זוהי התרשמות מאוד סובייקטיבית. במטבח בסטודיו שלי יש ארונות פרופיל במה מול ארונות עם ידיות אינטגרליות (תכננתי זאת בכוונה, כדי שכל אחד יוכל להתנסות מה מתאים לו יותר) ונוכחתי לגלות שחצי מהלקוחות טוענים שהשיטה הראשונה נוחה יותר וחצי שהשנייה. בקיצור – אם אתם רוצים לבדוק מה יותר נח לכם תצטרכו לנסות את שתי השיטות ולגלות בעצמכם.

 
ידית אינטגראלית משותפת למגירה עליונה ואמצעית
ידית אינטגראלית
פרופיל במה
פרופיל במה
פרופיל במה

מה עדיף? פרופיל במה או ידית אינטגראלית?

המחיר של שתי שיטות הפתיחה הוא דומה ולכן אין שיקול כלכלי. ההכרעה היא רק עפ"י היחס בין גודל המטבח לצרכי האחסון של הלקוח. במטבחים גדולים, בהם יש מספיק מגירות כדי להכיל את כל צרכי האחסון אני בדרך כלל ממליצה על פרופיל במה. בכל מצב אחר אעדיף ידית אינטגראלית.

אם מאיזשהי סיבה אתם מעוניינים בגובה משטח עבודה הנמוך מ-91.5 ס"מ (אולי אתם נמוכים אולי החלונות במטבח נמוכים…) אמליץ לכם על ידיות אינטגרליות.

 

פרופיל במה – על מה להקפיד?

ודגש חשוב ביותר לסיום- אם בחרתם לעשות מטבח פרופיל במה חשוב להקפיד שגוף הארונות יהיה  לא פחות מ 79.5 ס"מ  (במקום 75.5) והסוקל  בגובה 10 ס"מ (במקום 12 ס"מ) כך תפצו במקצת על שטח האחסון שהפרופיל "גונב" ותאפשרו מגירות עליונות מספיק גבוהות כדי להכיל כוסות.

רוצים שנבחן יחד את שתי האופציות ונבחר בטובה ביותר עבורכם? … תתקשרו