מה הלו"ז?- שיפוץ מטבח שלב אחרי שלב

בכל שיפוץ מטבח תמיד שואלים אותי את השאלות הבאות:

  • מתי צריך להזמין את המטבח?
  • מתי צריך לבחור את המקרר?
  • כמה זמן יארך השיפוץ?
  • כמה זמן נהיה בלי מטבח?
  • איך מתחילים?

כדי להוריד את מפלס המתח ולהכניס קצת בהירות, הכנתי לכם מפת דרכים המשרטטת את השלבים בדרך אל המטבח החדש שלכם.

 
שיפוץ מטבח שלב אחרי שלב

מטעמים דידקטיים נחלק את מעשה השיפוץ לשלשה חלקים:

  • תכנון
  • שיפוץ (שלב הבלאגן)
  • דקורציה

כמו שאמרו חכמינו "מי שטרח בערב שבת יאכל בשבת", שלב התכנון הוא שלב קריטי. אם עושים אותו בהקפדה, מבטיחה לכם שההמשך זורם חלק, השיפוץ לא משאיר צלקות והדקורציה כיף גדול , ואתם זוכים במטבח שתמיד תרצו לבשל ולארח בו. 

תכנון שיפוץ המטבח

מיפוי צרכים ורצונות – כדי להצליח בשיפוץ צריך לדעת במדויק מה אנחנו רוצים להשיג. תתחילו בהכנת רשימה של כל הצרכים והרצונות שלכם. תאספו תמונות השראה ותגדירו את התקציב המקסימאלי שתוכלו להשקיע. מוזמנים להיעזר בשאלון לתכנון מטבח חדש – כלי עזר שיאפשר לכם להגדיר את צרכיכם בדיוק ובפשטות.

בחינת אלטרנטיבות להצבת המטבח – כדי להבין מהי התוכנית הנכונה לכם כדאי לראות כמה וכמה תוכניות שונות, שמתייחסות כמובן גם לסלון ולפינת האוכל (כי זו חוכמה מאוד קטנה "לפתור" את המטבח בהצלחה ולהשאיר את הבית בלי מקום לאירוח או ארוחות שישי). במאמר איך תדעו שתכנית המטבח טובה לכם, תוכלו לראות איך מתבצע התהליך. כשרואים תכניות שונות אפשר גם מבינים מהם מוצרי החשמל והכיור, ובמיוחד המקרר, הנכונים לכם.

בחירת מוצרי חשמל וכיור-  הדבר הראשון שאנחנו צריכים לבחור זה המקרר, אני יודעת שזה נשמע מוזר, אבל ככה זה עובד. אחרי הפגישה עם המעצבת אתם תדעו מהן ההשלכות על מבנה המטבח, ותוכלו לעשות בחירה חכמה בין מקרר גדול, מקרר אינטגרלי או מקרר בקו ארונות.

בחירת תכנית המטבח- אחרי שבחרתם את מוצרי החשמל אנחנו באמת יכולים להחליט מה מתאים לכם יותר- מטבח 'ר' , מטבח עם אי או פינת אוכל במרכז, מטבח מקביל מטבח סגור.

אני יכולה להרגיע אתכם, בדרך כלל זו לא בחירה מסובכת, רוב האנשים כשהם רואים את האלטרנטיבות השונות אחת מול השנייה בהדמיות, מבינים מה באמת הכי מתאים להם.

קראו עוד במאמר: איך תדעו שתכנית המטבח טובה לכם?

 

בחירת סגנון המטבח ופלטת הצבעים-  אחרי שאנחנו יודעים איך המטבח שלנו בנוי אנחנו מעניקים לו אופי. אנחנו מוצאים את החומרים והצבעים שיעשו לנו טוב בנשמה. אני ממליצה להתחיל מבחירת הריצוף. ולהמשיך משם. לבחור את הדוגמה, החומר והצבע של הארונות, את צבע הקירות ולבחור משטחי עבודה. (במאמר משטחי עבודה, תמצאו את כל המידע שיעזור לכם לבצע בחירה נכונה) ולמשטחי העבודה להתאים את צבע הכיור.

בחירת חברת המטבחים/ הנגר-  כשיש לנו תכנית מטבח מפורטת, ומפרט חומרים מדויק אנחנו יכולים לעשות מכרז ספקים בקלות, להשוות הצעות מחיר ולבחור בספק הנכון לנו.

 

בחירת קבלן שיפוצים-  אדם שיהפוך להיות מאוד מרכזי בחיים שלנו בחודש- חודשיים של השיפוץ עצמו.

 

המדידה-  אחרי תשלום מקדמה, חברת המטבחים או הנגר ישלחו מודד שיגיע למדוד את החלל. המדידה תתבצע על המטבח הקיים. אל תזדרזו להתחיל בפירוקים, השאיפה שלנו היא לקצר את זמן הבלאגן ככל האפשר.

 

פגישת הורדה לביצוע-  כשבוע אחרי המדידה נשב אצל חברת המטבחים או אצל הנגר לפגישה שנקראת – הורדה לביצוע. בפגישה הזו עוברים על כל המידות והפרטים של המטבח, מוודאים שאתם סגורים על כל הבחירות, מסדירים את התשלום ומקבלים מועד צפוי להתקנה. בדרך כלל כחודשיים שלשה מיום הפגישה.

והנה "יריית הפתיחה" של השיפוץ שלנו.

 

שיפוץ המטבח

שבועיים שלשה (או יותר אם מדובר בשינוי מאוד גדול), לפני תאריך ההתקנה שקיבלתם, נתחיל בשיפוץ המטבח. קחו הרבה אויר. תכינו את השכנים. אם יש לכם אפשרות, תעברו לדירת air bnb. אם אין אפשרות כזו, בקשו עזרה מכל מי שנכון לארח את הילדים, והכי חשוב – תזכרו שזה שבועיים קשים ואחר כך משתפר.

השלב הראשון בתהליך השיפוץ נקרא "שלב שבירות ופירוקים" הרבה מאוד בלאגן אבל אתם תהנו לראות איך הקירות שחסמו לכם את האויר בבית נעלמים, איך המטבח שכבר לא יכולתם לסבול עף למכולת הפסולת וכל ההנמכות המוזרות יורדות.

התאמת תשתיות – אינסטלציה, חשמל, גז ומיזוג

האינסטלטור יעביר לכם את תשתית הביוב והברז למיקום הנדרש. בבקשה לא לבחור אינסטלטור רק לפי המחיר, סתימות חוזרות ונשנות של הכיור זה משהוא שאתם ממש לא רוצים.

החשמלאי יבצע את התאמות החשמל למיקומים החדשים של המכשירים והתאורה. איש הגז ילחים הארכה לצינור הגז אם צריך, ואיש המזגנים ימקם את היחידות שלו. הפנלים יפורקו, הקירות יתוקנו, הריצפה החדשה תכסה את הבית וצבע חדש ורענן יקיף אותנו.

שיפוץ מטבח - לפני
שיפוץ מטבח

הובלת המטבח והתקנת ארונות המטבח

ההובלה-  בדרך כלל יום לפני הרכבת המטבח יגיעו המובילים ויכניסו הביתה את הקופסאות עם המטבח החדש.

 

התקנה ארונות המטבח-  למחרת יגיע המתקין ובסוף היום ארונות המטבח החדש מוכנים למדידה של השיש.

 

עכשיו נגמר הבלאגן ומתחיל שלב פחות אינטנסיבי ויותר מייגע שלב הפינישים.

אתם יכולים לחזור הביתה, יש לכם עוד שבוע בערך לחיות על טייק אווי, קחו אויר ותהנו מזה שלא צריך לבשל.

התקנת השיש, מוצרי חשמל ופינישים אחרונים

מדידת השיש- יום אחרי שלב ההתקנה בד"כ יגיע מודד השיש למדוד את הארונות. 

פינישים- איש הגז חוזר להתקין לכם ברז ביטחון, הקבלן משלים את עבודות גבס,ההנמכות מעל הארונות, התקנת גופי התאורה.

התקנת השיש- אחרי כשבוע מהמדידה יתקינו לכם את השיש.

התקנת מוצרי החשמל- מפעילים את מוצרי החשמל (ע"י טכנאי כדי להפעיל את האחריות).

השלמת התקנת נגרות- מתקין המטבח חוזר להשלמות,  הוא מתקין את דלת המדיח ויתר המוצרים האינטגרלים. הוא מכוון את החזיתות כדי שהמטבח שלנו יראה ישר למסדר. ומתקן את כל מה שלא היה פיקס בהתקנה הראשונית. לפעמים, זה מצריך ביקור או שניים נוספים

שיפוץ מטבח וריהוט מחדש
שיפוץ ארונות מטבח חדש
שיפוץ מטבח והתקנת שיש
שיפוץ ועיצוב מטבח

שלב הדקורציה למטבח

אם נשאר לכם כח אנחנו עוברים מייד לשלב הדקורציה. אבל באמת במצב של הבית עכשיו אתם יכולים רגע לקחת הפסקה להחזיר את הסדר לחיים. לקחת את הזמן ולהתבונן, ושוב להתבונן ולהרגיש… מה חסר בבית החדש שלנו?- דרמה, צבע, חיות, גלאם… את כל אלה אפשר להכניס באמצעות הדקורציה.

 

חיפוי קיר המטבח- החיפוי הוא המרכיב הבולט ביותר במטבח. חיפוי קיר תופס שטח נרחב ישר בגובה העיניים. דווקא בגלל זה, אני ממליצה להשאיר את בחירתו לסוף, כשכבר רואים את התמונה ברורה ואפשר להביא לחלל את מה שחסר בו.

כל חומר, טקסטורה וצבע מביאים איתם תחושה אחרת לחלל. זכוכית, שיש, טיח דקורטיבי, משטחים סינטטים, טפטים, קרמיקה בשלל יישומים… תבחרו איך אתם רוצים להרגיש בבית

 

שילוב ריהוט במטבח חדש

כסאות שולחן אוכל תמונות וילונות וחפצי נוי כל אלו בונים את האוירה במטבח. כמו תבלינים, אם תשתמשו בהם לא נכון אתם הורסים אפילו את המרכיבים הטובים ביותר. אבל מה הכייף? שבדרך כלל מדובר בפריטים לא מאוד יקרים שקל להחליף.

 

מקווה שהצלחתי לשרטט לכם את הדרך ולהרגיע אתכם קצת.

 

אם אתם רוצים שאהיה לצידכם, בכל הבחירות וההחלטות, תתקשרו. תנו לי הזדמנות לוודא שתגיעו למטבח החלומות שלכם בכייף