על זוגיות ושיפוצים

זה לא מפתיע, בניה ושיפוץ נמצאות גבוהה ברשימת האירועים המובילים לגירושין.

מדובר במשימה שמעמידה את הזוגיות למבחן קשוח – הרבה בחירות והחלטות בזמן קצר. בחירות והחלטות שהן משמעותיות לחיינו בעתיד, ולעיתים אפילו קשורות בהגדרת הזהות שלנו. הוצאות כלכליות בסכומים גבוהים, שהרבה פעמים מותחים את גבולות היכולת, בלו"ז הצפוף גם ככה מתווספות אינספור מתלות, המון בעלי מקצוע הדורשים תיאומים וחוסר נוחות, ובלת"מים רבים. בקיצור – סיר לחץ.

אני לא פסיכולוגית ולא מטפלת זוגית, ובכל זאת צברתי קילומטראג' רב בגישור פערים בין בני זוג. הסיבה לכך היא פשוטה, הרבה יותר חשוב לי אנשים מאושרים מאשר בית יפה. אני באמת ובתמים מאמינה שעיצוב מוצלח מאפשר לאנשים להיות מאושרים וזאת גם המטרה שלי. אם מגיעים לבית חדש, יפה ככל שיהיה, כשלא רוצים לחלוק מיטה, זה פשוט לא שווה את המאמץ.

אז איך עוברים את הבניה או שיפוץ וחוזרים הביתה בשלום?

ראשית מורידים לח, אני מוצאת את עצמי הרבה פעמים מזכירה ללקוחותיי את הסיבה לשיפוץ, שהיא בד"כ ליצור לעצמם בית שישמחו לחזור אליו. כשהמטרה הזו ניצבת מול העיניים (ולא מטרות כמו: בית מושלם שיככב בג'ורנאלים) באופן טבעי הלחץ יורד.

עוד מפתח לשחרור לחץ הוא ההבנה שהחלטות חשובות דורשות זמן. אי אפשר לצפות ממך לבחור בריצוף, שיהיה האדמה תחת רגליך בעשרים השנים הבאות, כהרף עין. ואם את צריכה לראות עשרים תכניות שונות, ולעבור ממטבח כפרי למודרני ובחזרה, כדי להבין מה יעשה לך את החשק להיכנס ולבשל, זה פשוט – בסדר גמור.

גם אם הקבלן עומד לכם על הראש, וביומן שלכם כתוב שעד מחר מזמינים את המטבח, אם לא הגעתם לתחושה שזה זה, אני ממליצה להתאזר בעוד קצת סבלנות ובהרבה כבוד לקצב של בן/בת הזוג (זה הרבה יותר חסכוני מלריב, גם באנרגיה רגשית וגם בכסף).

כללים שכדאי ליישם כדי למנע מראש מריבות ומפחי נפש בעת שיפוץ המטבח

הגדירו את תקציב השיפוץ

לפני שמתחילים לתכנן את המטבח, חשוב לברר כמה כסף מתאים לכם להשקיע. הרבה אנשים שואלים "כמה זה עולה לשפץ מטבח?" והתשובה שלי זהה לכולם (עשירים ופחות) שיפוץ או בניה זה בור ללא תחתית. הרבה יותר קל לברר מה התקציב המקסימאלי שתוכלו לגייס ולאפשר לי לסייע לכם להשיג את המקסימום במסגרת התקציב, מאשר לעשות תכניות ואחר כך לריב על מה מוותרים, או איך מותחים את גבולות היכולת.

הגדירו את הצרכים העקרוניים שלכם

חשוב שכל אחד מבני הזוג יבטא את הרצונות והצרכים שלו, חשב לבצע תהליך של משא ומתן בו יוחלט לאיזה פונקציות בבית נותנים יותר שטח ואיך נחלק את התקציב. חשוב לבצע את התהליך הזה יחד, לפני שמתחילים לתכנן ומתוך ראיה ריאלית (אם המגרש קטן ואתם חייבים בריכה כמובן תצטרכו לוותר על חדר או מרחב של השטח הציבורי. אם התקציב לחוץ צריך להחליט על מה מתפשרים).

למה חשוב להגדיר את הצרכים העקרוניים שלכם?

  • הרבה יותר קל לוותר על אי במטבח לפני שראית איך יראה המטבח החלומי שלך עם האי.
  • הרבה יותר נעים לבחור קרמיקה מתוך ההיצע שתוכלו להרשות לעצמכם, מאשר לבחור קרמיקה יקרה מאוד ואחר כך לחפש "משהו דומה בזול".

כשמבינים כבר בהתחלה, לפני שרואים הדמיות, שיש פער גדול בין הטעם העיצובי שלך לשלו – מתפתחת באופן טבעי נכונות להתגמש ולגבש יחד שפה עיצובית משותפת ששניכם תוכלו ליהנות מהעיצוב, מבלי שאף אחד ירגיש מובס נדרס או סתם "לא בבית".

דברים חשובים בוחרים יחד

הלו"ז הצפוף, הילדים, הפחד ממריבות ואכזבות דוחפים הרבה אנשים לוותר על מקומם ולתת לבן/בת הזוג לקבל את ההחלטות לבד. מניסיוני בהחלטות חשובות (פרוגרמה, תכנית הבית, תכנית מטבח, בחירת ריצוף, בחירת חדרי רחצה) לבחור לבד זה מתכון לצרות בהמשך הדרך. בן הזוג ה"בוחר" הרבה פעמים מתקשה לשאת באחריות לבחירה, ובן הזוג ה"מוותר" הרבה פעמים מתקשה לחיות בשלום עם הבחירות שנעשו בשמו. עם התקדמות השיפוץ התחושות הקשות מתעצמות, ובהרבה מקרים יש צורך לחזור אחורה ולשנות את כל התכניות שנעשו, צעד שעלול להיות מלווה בעלות כספית מתח ומריבות.

הסטודיו למטבחים של שגית טורם יעזור לכם לעבור את השיפוץ בקלות

רוצים לשבור את הקירות ולא את הלב? תזכרו לאורך כל הדרך שאין בבית שום מרכיב שיותר חשוב מהאהבה של בן הזוג שלכם ושהיצירה הזו היא סימפוניה לשניים, שצריכה להיכתב כך ששניכם תוכלו לנגן אותה יחד בהרמוניה.

מאחלת לכם שיפוץ קל ומהנה.

יודעת מניסיון של הרבה מאוד זוגות, ששיפוץ יכול להיות חוויה מעצימה ומקרבת.

אם אתם צריכים את עזרתי, אני כאן: 050-3666532.

באהבה שגית.

שתף כתבה זו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email